Zapotrzebowanie na energię cieplną wytwarzaną przez pompy zależy także od elementów, których nie da się ująć w formie liczbowej i wykorzystać w kalkulatorze. Jakich? Wpływ na efektywność ogrzewania mają przede wszystkim:
Jeśli jeszcze nie wiesz, czym tak właściwie jest pompa ciepła, śmiało przeczytaj nasz artykuł: Czym jest pompa ciepła i jak działa.
Jeśli szukasz efektywnej pompy ciepła do domu o powierzchni 200 m2 z grzejnikami, możesz wykonać podstawowe obliczenia samodzielnie. Najlepiej jednak będzie, gdy skontaktujesz sięz naszym doradcą, który dokładnie obejrzy budynek, oceni stan murów i izolacji, a także sprawdzi, czy i gdzie znajdują się tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka ciepłe powietrze. Na tej podstawie będzie można dokładnie wybrać właściwy rodzaj pompy i jej optymalną moc. Fachowiec może także ocenić zapotrzebowanie na ciepło na podstawie dotychczasowego zużycia opału: gazu, węgla lub innego paliwa.
Podstawowe obliczenia potrzebne do oszacowania potrzebnej mocy pompy ciepła możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z kalkulatora znajdującego się na końcu artykułu. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dla nowych, dobrze zaizolowanych budynków wynosi ono ok. 50 W/m2.
Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, gdzie ciepłe powietrze ucieka przez szczeliny i nieocieplone mury, zapotrzebowanie na ciepło będzie większe – tu jednak możesz bazować jedynie na szacunkach. Bez dokładnej oceny stanu budynku trudno jest dokładnie określić ten parametr.
Obliczanie mocy pompy ciepła wykonuje się w następujący sposób: mnoży się powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na ciepło.
Dla domu o powierzchni 200 m2 będzie to 200 m2 x 50 W/m2 = 1000 W (10 kW).
Jest to zgodne z ogólnymi zaleceniami, według których dla domów o powierzchni 150–200 m2 z grzejnikami, wystarczająca powinna być pompa ciepła o mocy 7–10 kW.
Warto przy tym pamiętać, że lepiej wybrać nieco mniejszą moc niż zbyt dużą. Przewymiarowanie pompy nigdy nie jest korzystne. Z maksymalnej mocy będziesz korzystać tylko w najmroźniejsze zimowe dni, a przez resztę sezonu grzewczego urządzenie będzie mało efektywne i droższe w utrzymaniu. Gdy moc grzewcza potrzebna do ogrzania budynku będzie mniejsza niż minimalna moc pompy, urządzenie będzie pracować w trybie taktowania. Oznacza to, że aby osiągnąć odpowiednią temperaturę grzania, będzie się na zmianę włączać i wyłączać, co przełoży się na większe zużycie prądu.
Najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, gdy porównujesz ze sobą różne modele pomp, jest sprawność pompowania ciepła, określana za pomocą współczynnika COP. Oblicza się go w następujący sposób: energię cieplną oddaną do budynku (Q) dzieli się przez energię elektryczną potrzebną do wytworzenia ciepła (Qe).
Wyższy współczynnik COP oznacza, że do wytworzenia odpowiedniej ilości ciepła potrzeba mniej energii elektrycznej – i właśnie takich pomp należy szukać, jeśli chcesz ogrzewać dom o powierzchni 200 m2. Przy budynkach takiej wielkości o efektywnym ogrzewaniu można mówić w przypadku sprawności pompowania ciepła na poziomie 3–4.
Inne wskaźniki, z którymi spotkasz się, analizując dane techniczne pompy, to:
moc elektryczna (Pe) – parametr określający zapotrzebowanie pompy na energię elektryczną; im niższy, tym tańsze w eksploatacji będzie urządzenie;
moc chłodnicza (Pch) – to parametr pokazujący, z jaką mocą sprężarka jest w stanie pobierać ciepło z dolnego źródła. Ma to znaczenie, gdy zamierzasz wykorzystywać pompę ciepła do chłodzenia pomieszczeń.
Gdy zastanawiasz się, które z urządzeń – pompa gruntowa czy powietrzna – będzie najlepsza do ogrzewania Twojego domu o powierzchni około 200 m2, odpowiedz sobie na jedno kluczowe pytanie: co ma być podstawowym źródłem ciepła w budynku?
Odpowiednio dobrana pompa ciepła może działać jako jedyny system ogrzewania. Nie wszyscy jednak decydują się na takie rozwiązanie. Jeśli chcesz wykorzystać ją w postaci dodatkowego źródła ciepła, to wybierz urządzenie o mniejszej mocy. Pompy ciepła są najbardziej efektywne w temperaturach dodatnich i nieco poniżej zera. Gdy na zewnątrz zrobi się chłodniej, a temperatura osiągnie odpowiedni poziom (tzw. temperatury biwalentnej), funkcję ogrzewania przejmuje wówczas inne źródło ciepła: kocioł na pellet, węgiel czy gaz.
Sprawdź, jaki rodzaj pompy ciepła najlepiej sprawdzi się jako główne i dodatkowe źródło ciepła w domu o powierzchni około 200 m2.
Przeczytaj o dofinansowaniach na Pompy Ciepła - Moje Ciepło 2024
Powietrzne pompy ciepła są chętnie wybierane ze względu na łatwiejszy montaż i niższe koszty zakupu. W ich przypadku nie trzeba wykonywać odwiertów, a dolnym źródłem ciepła jest powietrze wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Nie jest potrzebny także dostęp do wód podziemnych na działce.
Współczynnik COP w przypadku powietrznych pomp ciepła wynosi około 2–3, co jest niższym wynikiem w porównaniu z pompami gruntowymi. Nowoczesne urządzenia są jednak w stanie działać efektywnie nawet do temperatury powietrza -25°C.
Powietrzne pompy ciepła w domu o powierzchni 200 m2 warto wykorzystać na kilka sposobów:
jako główne źródło ciepła – jeśli odpowiednio dobierzesz parametry powietrznej pompy ciepła, może zapewnić Ci skuteczne ogrzewanie domu przez cały sezon grzewczy;
jako dodatkowe źródło ciepła – wówczas pompa służy do ogrzewania domu w przypadku niezbyt niskich temperatur na zewnątrz, a gdy na dworze robi się zimniej, jej funkcję przejmuje kocioł, który jest efektywniejszy podczas mrozów;
jako urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) – wówczas możesz zastosować pompę o mniejszej mocy, co przełoży się na niższe koszty zakupu;
zamiast klimatyzatora – do chłodzenia domu w cieplejsze dni możesz wykorzystać system ogrzewania podłogowego połączony z pompą ciepła, a jeśli zainwestujesz dodatkowo w fancoile (klimakonwektory), czyli rodzaj niewielkich wentylatorów, łatwo schłodzisz wyłącznie wybrane pomieszczenia.
Pompa gruntowa to urządzenie charakteryzujące się dużą mocą, która zapewnia efektywne grzanie nawet w czasie silnych mrozów. Atutem pompy gruntowej jest niezawodne działanie dzięki stabilnym warunkom panującym w dolnym źródle ciepła. Wynika to ze stałej temperatury wód podziemnych wykorzystywanych do wytwarzania energii cieplnej.
Montaż gruntowej pompy ciepła nie zawsze będzie jednak opłacalny. Wiąże się on z dużymi kosztami inwestycyjnymi, sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Taki system składa się z kolektora pionowego (który montuje się w specjalnie do tego celu wydrążonym odwiercie) lub poziomego (na który z kolei trzeba przeznaczyć dość dużą powierzchnię działki). Konieczne jest także wykopanie dwóch studni – z jednej z nich czerpie się wody podziemne, a do drugiej ponownie wtłacza zużytą wodę pod ziemię. To wszystko sprawia, że czas zwrotu z inwestycji w przypadku pomp gruntowych jest dłuższy niż w przypadku pomp powietrznych.
Chcesz, by moc pompy ciepła odpowiadała Twoim potrzebom, ale nie generowała wysokich kosztów na co dzień? W wyborze najlepszego urządzenia pomogą Ci specjaliści. Skontaktuj się z nami, a zaproponujemy Ci pompę ciepła o optymalnych parametrach!
Dobór odpowiedniej pompy ciepła to kluczowe zadanie dla każdego, kto chce korzystać z energii odnawialnej w swoim domu. Jednym z kluczowych czynników, na które należy zwrócić uwagę, jest moc pompy ciepła, która powinna być dobrana odpowiednio do wielkości budynku oraz zapotrzebowania na ciepło.
W celu obliczenia jaka moc pompy ciepła jest potrzebna do ogrzewania naszego domu, warto skorzystać z różnych kalkulatorów dostępnych w internecie. Dzięki nim możemy w prosty sposób obliczyć ciepło właściwe oraz dokonać właściwego doboru pompy ciepła.
Wybierając odpowiednią pompę ciepła, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak dobór pompy ciepła, obliczenia oraz przyrost temperatury. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrana przez nas pompa ciepła będzie spełniać nasze oczekiwania oraz pozwoli na oszczędność energii.
Jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla naszego domu? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i warunków naszego budynku. Warto skonsultować się z fachowcem, który na podstawie dokładnych pomiarów i obliczeń dobierze odpowiednią pompę ciepła do naszego domu.
Umów się z naszym doradcą już dziś!
Dzięki dobrej pompy ciepła możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania oraz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią pompę ciepła do domu, która pozwoli na komfortowe i ekologiczne ogrzewanie naszego domu.
Poniżej przedstawiamy Państwu łatwy i klarowny sposob obliczenia mocy pompy ciepał do ogrzania Waszego domu!