W tym wpisie opowiemy Ci o komponencie, jakim jest licznik dwukierunkowy, tak byś dowiedział się o nim wszystkiego. Jeżeli zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki lub wymianą starych paneli na nowe, to skontaktuj się z TS Energy. Dobierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, a także wypełnimy wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki.
Licznik dwukierunkowy to urządzenie odpowiedzialne za zliczanie energii przepływającej w dwóch kierunkach: z sieci elektrycznej do użytkownika oraz prądu wytworzonego przez panele, który trafia do sieci. Posiadanie tego urządzenia jest bardzo korzystne, gdyż nie trzeba posiadać wtedy magazynu energii na nadwyżkę prądu z fotowoltaiki. Dodatkowo licznik dwukierunkowy dba o poprawne rozliczenie z operatorem sieci elektrycznej, więc na instalacji solarnej można zarabiać.
Licznik dwukierunkowy zlicza ilość energii pobranej z sieci i tej wyprodukowanej przez panele. Dzięki temu możliwe jest rozliczenie z elektrownią za wprowadzoną do jej sieci energię. Zadaniem tego urządzenie jest stały pomiar wszystkich wymienionych wartości, tak by prosumenci mogli zarabiać na swojej fotowoltaice, ale też regulować rachunki, gdy więcej energii pobrali z sieci. Takie rozwiązanie działa w myśl zasad net-billingu, a wcześniej net-meeteringu, pozwalając na oszczędności. To właśnie dzięki zastosowaniu dwukierunkowego pomiaru energii prosumenci mogą skutecznie rozliczać się z zakładem energetycznym, nic na tym nie tracąc.
Ten komponent instalacji fotowoltaicznej jest niezbędny, gdy uzyskałeś ją z dofinansowaniem z programu "Mój Prąd". Regulamin tej formy wsparcia jasno zaznacza, że konieczne jest „zainstalowanie urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego (licznika dwukierunkowego) u prosumenta energii odnawialnej”. Trzeba go również posiadać w momencie, kiedy nadwyżki wytworzonej energii przesyłasz do sieci. Wtedy licznik dwukierunkowy stanowi podstawę do rozliczeń z dostawcą prądu.
Kiedy zdecydujesz się na fotowoltaikę, to montaż licznika dwukierunkowego jest w pakiecie. Odpowiada za to zakład energetycznego, do którego sieci Twoja instalacja solarna jest przyłączana. Oczywiście taki licznik dwukierunkowy posiada odpowiednie certyfikaty, by dostarczać dokładnych danych o ilości pobranej i wytworzonej przez prosumenta energii. Ciekawym faktem jest, że właściciel fotowoltaiki nie ponosi kosztów za montaż licznika dwukierunkowego. To zadanie jest w całości opłacane przez zakład energetyczny. Oto etapy całego procesu:
Całość nie jest skomplikowanym procesem jednak w gąszczu terminów, dokumentów i warunków można się zagubić. Dlatego w TS Energy wspieramy naszych klientów w tym zadaniu, nie pozostawiając ich samym sobie.
Energia pobrana to ilość energii, która została zaciągnięta z sieci, po uwzględnieniu prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne. Taki scenariusz ma miejsce, gdy energia produkowana przez solary nie pokrywa całego zapotrzebowania, na przykład późnym popołudniem, gdy produkcja jest już ograniczona, lub gdy brakuje prądu na jednej z faz.
Natomiast energia oddana, to natomiast prąd, który został wyprodukowany przez panel fotowoltaiczny, ale nie został zużyty przez sieć domową, czyli jest to nadwyżka energii. Nadwyżka ta jest odsprzedawana z powrotem do sieci, co pozwala na zmniejszenie kosztów utrzymania instalacji. Autokonsumpcja, zwana też zużyciem bieżącym, to ta część energii, która została wyprodukowana przez panel i od razu wykorzystana przez domowe urządzenia elektryczne. Jest to najbardziej efektywne wykorzystanie energii fotowoltaicznej, gdyż nie wymaga ona przechowywania ani transportu.
Żeby sprawdzić, ile prądu wyprodukowała fotowoltaika, należy zerknąć na licznik dwukierunkowy (o ile posiada on taką opcję). Tam będą podane wszystkie informacje. Dodatkowo ilość energii z paneli zawsze jest widoczna na rozliczeniu z operatorem sieci energetycznej. Warto zaznaczyć, że nowoczesne liczniki dwukierunkowe automatycznie przesyłają dane do elektrowni.
Dodatkowo wiele systemów fotowoltaicznych ma wbudowane systemy monitoringu, które dostarczają szczegółowych informacji o produkcji energii w czasie rzeczywistymi. Dzięki temu możesz dokładnie śledzić i optymalizować wydajności systemu i zużycia prądu.
fot. freepik.com