Czy możliwe jest uzyskanie darmowej energii wprost ze słońca? Dziś futurystyczne wizje tworzone przez autorów powieści science-fiction nabierają realnych kształtów. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii TS Energy dotychczasowe projekcje stają się prawdziwym sposobem pozwalającym na transformację całego rynku energetycznego. Czy dzięki fotowoltaice świat uwolni się od węgla, ropy i gazu? Czy fotowoltaika pozwoli Ci zaoszczędzić na prądzie elektrycznym? W jaki sposób już dziś możesz wpłynąć na kształt jutra?
Odnawialne źródła energii stanowią najbardziej dynamicznie rozwijające się źródła wytwarzania prądu elektrycznego. Dzięki postępowi technicznemu do jego produkcji nie potrzeba już ropy, węgla czy gazu. Podstawą ich działania jest darmowa i niewyczerpalna moc sił natury; wody, wiatru i słońca. Czy może być bardziej opłacalny sposób otrzymywania energii? Zanim zgłębimy się w tajniki odnawialnych źródeł energii, zobaczmy, jak działa jeden z ich podstawowych elementów – panel słoneczny. Choć zasada jego działania jest banalnie prosta, to jednak warto być świadomym procesów w nim zachodzących.
Najważniejszym elementem całej instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Składają się one z szeregu połączonych ze sobą pojedynczych ogniw. To właśnie tam, w tych płytkach krzemowych (monokrystalicznych lub polikrystalicznych) zachodzi zjawisko fizyczne będące podstawą działania całego systemu.
Padające wraz z promieniami słońca fotony (minimalna jednostka światła) wybijają nagromadzone w ciele stałym (półprzewodniku typu p-n) elektrony, wymuszając ich uporządkowany ruch. Takie zjawisko nazywamy właśnie prądem elektrycznym. Ze względu na to, że proces ma charakter ciągły, a w domowej instalacji potrzebny jest prąd przemienny, istnieje konieczność zastosowania specjalnego urządzenia pozwalającego na zamianę parametrów. To zadanie falownika (inaczej zwanego inwerterem), który odpowiada za dopasowanie otrzymywanej w instalacji fotowoltaicznej energii w niezbędny prąd elektryczny płynący w domowym gniazdku.
Co więcej, w przypadku wykrycia jakiejkolwiek awarii, falownik odcina dostarczany prąd, zapewniając pełne bezpieczeństwo domowej instalacji elektrycznej. Kolejnym ważnym elementem całego systemu jest dwukierunkowy licznik, który nie tylko liczy energię wyprodukowaną przez panele słoneczne, ale również zestawia ją z pobraną energią wprost z sieci. W prosty matematyczny sposób pokazuje wynik, który objawia się kwotą na fakturze, czyli tym ile zapłacimy lub ile prądu możemy odebrać za darmo z systemu. Tak czy inaczej – fotowoltaika minimalizuje wysokość rachunków za prąd!
Fotowoltaika to niezaprzeczalne korzyści dla naszej instalacji elektrycznej. Napływ darmowego prądu efektywnie obniża rachunki za dostarczaną energię, a oprócz tego, gwarantuje bezpieczeństwo jej dostaw. Dzięki zastosowaniu dodatkowego oprzyrządowania w postaci np. dedykowanych akumulatorów (magazynów energii) uzyskujemy pewność ciągłości procesu. W chwilach awarii lokalnej elektrowni, czy uszkodzeniu linii przesyłowych, prąd wyprodukowany w domowej instalacji fotowoltaicznej skutecznie pokrywa nasze zapotrzebowanie. Nie ma więc mowy o kosztownych przerwach, co jest szczególnie odczuwalne przez firmy komercyjne. Co więc zrobić, aby zapewnić odpowiednie warunki dla działania paneli słonecznych?
Instalacja fotowoltaiczna najlepiej działa w miejscach, które są najbardziej nasłonecznione. To właśnie w takich warunkach panele pracują z największą wydajnością. Nic dziwnego, że na miejsce instalacji paneli najczęściej wybierane są dachy budynków. To powierzchnie będące najbliżej słońca, o płaskiej powierzchni, często w alternatywny sposób niewykorzystywane. Co więcej, często, przy konstrukcjach skośnych, zapewniają także optymalny kąt pochylenia modułów (20-30 stopni od poziomu), dzięki czemu nie ma potrzeby zakładania wymaganej konstrukcji wsporczej niezbędnej do zachowania optymalnej pracy.
Nie bez znaczenia jest także ukierunkowanie instalacji fotowoltaicznej. Najlepszym kierunkiem jest południe, często spotykanym wariantem, choć droższym, jest dwustronny montaż paneli słonecznych (np. południowy zachód i południowy wschód).
W przypadku, gdy moc instalacji fotowoltaicznej jest znaczna, a powierzchnia dachu do jej założenia niewystarczająca, wybór pada na grunt. Właśnie w ten sposób budowane są największe słoneczne elektrownie – bezpośrednio osadzona na ziemi specjalna konstrukcja wsporcza zapewnia nie tylko odpowiednie nachylenie czy ukierunkowanie, ale także wentylacje i chłodzenie – a więc optymalne warunki do pozyskiwania prądu elektrycznego z padających promieni słonecznych.
Rozmiar paneli fotowoltaicznych to tylko jedno z kryteriów związanych z wielkością całej instalacji. Punktem wyjścia do jej optymalnego zaprojektowania jest szacowana moc, jaką ma uzyskać. Domowe rozwiązania przygotowywane są najczęściej tak, aby pokryć aktualne zapotrzebowanie energetyczne, bez korzystania z zewnętrznych źródeł.
Pierwszym krokiem prowadzącym do uruchomienia instalacji fotowoltaicznej jest audyt istniejącego systemu, podczas którego określana jest ilość zużywanego prądu elektrycznego. Na podstawie otrzymanych wyników wybierane jest optymalne rozwiązanie, a więc jakość modułów, ich ilość i sposób montażu. Inaczej sprawa wygląda, kiedy instalacja fotowoltaiczna jest biznesową inwestycją. Tutaj kluczowe znaczenie ma zakładany okres zwrotu i wielkość możliwego zysku.
W obu przypadkach nie bez znaczenia są także niezbędne nakłady do uruchomienia instalacji. Warto pamiętać, że odnawialne źródła energii, do których należą przecież panele słoneczne, mogą liczyć na różnorakie mechanizmy wsparcia. Są to strategiczne projekty Unii Europejskiej, krajowe programy wsparcia czy rynkowe mechanizmy wspierające rozwój tej gałęzi przemysłu. W Polsce prawdziwe rekordy popularności bije rządowa inicjatywa „Mój Prąd” oraz „Czyste powietrze”, w ramach których można uzyskać bezzwrotną pomoc finansową umożliwiającą minimalizację kosztów związanych z uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej.
Nie ma więc na co czekać – już teraz warto zwrócić się o ofertę do TS Energy!
Czy w Polsce są odpowiednie warunki do efektywnego działania instalacji fotowoltaicznych? Dane statystyczne udzielają jednoznacznej odpowiedzi – nasz kraj jest jednym z europejskich liderów pod względem uruchamianych instalacji fotowoltaicznych. Szacuje się, że już za 10 lat liczba prosumentów przekroczy okrągły milion! Mijający 2020 rok jest potwierdzeniem tych szacunków – w ciągu tego roku zainstalowano około 2636 MW w panelach słonecznych, czyli 3 razy więcej niż w poprzedzających dwunastu miesiącach.
Mimo wszystko wciąż wraca pytanie o efektywność słonecznego rozwiązania w okresie jesienno-zimowym. To wtedy występuje największe ryzyko wystąpienia warunków wpływających niekorzystnie na prawidłowe działanie paneli fotowoltaicznych. Krótszy dzień oznacza mniejszą ilość słońca. Dodatkowe zagrożenie związane jest z wystąpieniem opadów atmosferycznych. Choć sama konstrukcja modułów TS Energy jest wytrzymała i odporna na uderzenia nawet gradu, to jednak przy obfitych opadach śniegu i zalegającej jego warstwy na ich powierzchni, praca całej instalacji może ulec znaczącym zakłóceniom.
Skuteczną metodą przeciwdziałania jest m.in. odpowiednio dobrany kąt pochylenia modułów oraz śliska jego powierzchnia. Dobrze dobrane warianty montażu sprawiają, że śnieg nie zalega na poszczególnych ogniwach, tylko w naturalny sposób sam spływa po pochylonej konstrukcji, umożliwiając dalszą pracę fotowoltaicznych ogniw. W tym miejscu należy również podkreślić fakt, że panele słoneczne TS Energy cechują się dużą tolerancją na zmieniające się warunki i zachowują ciągłość pracy nawet w niskich temperaturach.
Choć dziś instalacje fotowoltaiczne spotkać można praktycznie w każdym zakątku Polski, to szczególny ich rozkwit widać m.in. w Małopolsce. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać nie tylko w wielu zaletach stosowania tego odnawialnego źródła energii, ale również w rosnącej świadomości związanej z koniecznością ochrony środowiska naturalnego.
Alarmujące dane dotyczące złej jakości powietrza w całym regionie wymuszają poszukiwanie rozwiązań mogących zatrzymać emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Rozwój fotowoltaiki jest niewątpliwie drogą prowadzącą do tego celu. Zerowa emisyjność w połączeniu z wysoką energetyczną wydajnością to największe korzyści ze stosowania paneli słonecznych.
Będąc mieszkańcem województwa małopolskiego i chcąc włączyć się w walkę o poprawę jakości jutra, skorzystaj z urządzeń fotowoltaicznych dostarczanych przez TS Energy. Firma znająca doskonale specyfikę lokalnego rynku z każdym dniem wzmacnia swoją pozycję wśród przedsiębiorstw oferujących kompleksowe rozwiązania w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
Unikatowa wiedza dotycząca najlepszych światowych rozwiązań wywodzącego się wprost z Wadowic jest gwarancją sukcesu. Energia ze słońca bez końca jest możliwa w Małopolsce! Nie trać czasu na poszukiwania lepszych rozwiązań, bo ich po prostu nie ma…
Tak jak promienie słoneczne dostarczają nam przyjemne ciepło tak urządzenia fotowoltaiczne TS Energy odpowiadają za efektywną produkcję energii elektrycznej. Niewyczerpalne zasoby pochodzące wprost z nieba, w połączeniu z wysoką niezawodnością dostarczanych urządzeń są gwarantem ciągłej pracy tych innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń. Chcesz cieszyć się własnym prądem przez dziesięciolecia? Nie ma nic prostszego, skorzystaj z dostępnych form wsparcia i już dziś stań po stronie ekologicznych wytwórców energii. Kształtuj swoje jutro już dziś!