Panele słoneczne to nie jedyny komponent, o którym należy pomyśleć, gdy decydujesz się na montaż fotowoltaiki. Inwerter solarny odgrywa równie ważną rolę, przekształcając energię elektryczną z paneli w taką, która może być wykorzystywana przez urządzenia w domu. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego o inwerterach oraz o tym jak dobrać najlepszy do swojej instalacji.
Zacznijmy od początku i odpowiedzmy szybko na pytanie: co to jest inwerter solarny? To urządzenie określa się także jako falownik fotowoltaiczny, a służy ono do przekształcania prądu stałego (DC) z paneli w prąd przemienny (AC) 230V. Jednak to jak działa to urządzenie, jest ciekawsze…
Zaciekawi Cię także artykuł o tym, Czym jest licznik dwukierunkowy - kliknij!
Gdy słońce świeci na panele fotowoltaiczne, to elektrony w ich ogniwach zaczynają się poruszać. Ten proces powoduje wytworzenie prądu stałego (DC), który jest następnie zbierany przez obwody w solarach. I tutaj pojawia się nasz inwerter solarny, który przechwytuje energię i zmienia ją ze stałej na przemienną(AC). We wnętrzu tej skrzynki znajdują się elektroniczne układy, które odpowiadają za to zadanie. Falownik przechwytuje energię i przepuszcza ją przez transformator, który następnie generuje prąd zmienny.
Co ważne falownik fotowoltaiczny musi zsynchronizować się z siecią energetyczną, do której jest podłączony. Zawdzięczamy to jego funkcji, która nazywa się synchronizacja fazowa. Dzięki niej inwerter solarny sprawdza parametry napięcia i częstotliwości w sieci i dostosowuje się do nich, by bezpiecznie wprowadzać energię do systemu. Wszystko to sprawia, że prąd z paneli można bez przeszkód wykorzystywać do zasilania urządzeń w domu lub firmie. Jak widać, falownik fotowoltaiczny jest niezwykle istotnym elementem instalacji słonecznej, a jego dobór jest kluczowy dla jej wydajności.
Dodatkowo niektóre inwertery do fotowoltaiki mają wbudowane takie funkcje jak monitoring wydajności systemu solarnego, śledzenie ilości wyprodukowanej energii, pokazujące parametry elektryczne, a także wskazujące ewentualne problemy. To naprawdę fajne rozwiązanie, które pozwala mieć wszystko pod kontrolą. Inwerter solarny jako regulator energii dba także o bezpieczeństwo. Często wyposaża się go w rozwiązania chroniące przed przepięciami, przegrzaniem, czy przeciążeniem sieci.
Tak, inwerter i falownik to to samo urządzenie, a te terminy używane są zamiennie. Pojęcie „falownik” - o którym więcej przeczytaj tutaj, powstało od procesu falowania, który jest charakterystyczny dla zmiany prądu stałego na przemienny, stąd takie nazewnictwo. Inwerter jest też niekiedy traktowany jako ogólne określenie odnoszące się do różnych rodzajów urządzeń elektrycznych.
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a sprawa jest skomplikowana. Oczywiście przedstawimy tu główne założenia i standardy, ale prawdą jest, że w tej kwestii najlepiej zgłosić się do specjalisty. Zadzwoń lub napisz do nas, a konsultanci TS Energy dobiorą najlepsze komponenty do Twojej instalacji fotowoltaicznej :-)
Inwerter fotowoltaiczny dobiera się, uwzględniając różne czynniki. Jest to niezmierne ważne, gdy to urządzenie dba o wydajność systemu i zapewnia jego wieloletnie działanie. Na początku trzeba spojrzeć na sprawę pod kątem rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Czy jest ona wpięta do ogólnej sieci, czy produkuje prąd na bieżące potrzeby, a nadwyżki przesyła do magazynu energii? Dobrym rozwiązaniem może być tu inwerter hybrydowy, który spełnia obie te funkcje.
Kiedy szukasz idealnego inwertera, zwróć uwagę, czy ma on wbudowany system MPPT, czyli regulator ładowania. Jego zadaniem jest przystosowanie pracy całej instalacji na podstawie informacji z największego punktu mocy paneli słonecznych. Zwiększa to efektywność systemu nawet o 20% i optymalizuje jego działanie.
Panele słoneczne są na zewnątrz budynku podobnie jak falownik, dlatego trzeba wybrać taki model, który ma odpowiednią ochronę IP. Chodzi o zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg i temperatura, ale też kurz i zabrudzenia. Dodatkowo dobrym pomysłem jest wybór urządzenia z chłodzeniem, co przyda się w upalne dni.
To również ważny aspekt, gdyż moc inwertera musi odpowiadać z maksymalną mocą generowaną przez panele słoneczne. Standardowo przyjmuje się, że moc paneli musi się mieścić pomiędzy 80 a 125% mocy falownika. Takie podejście pozwala optymalnie wykorzystać wytworzoną energię i zminimalizować jej straty. Doświadczony instalator fotowoltaiki dobierze urządzenie mocniejsze niż same panele, co przyda się w dniach o słabym nasłonecznieniu. Dzięki temu spadek produkcji energii nie jest bardzo duży, co w skali roku jest korzystniejsze.
Ważny jest również dobór falownika do metody podłączenia urządzeń w nieruchomości. I tutaj dostępne mamy inwertery jedno i trójfazowe. Dla instalacji o mocy poniżej 3kW wybiera się jednofazowy, a dla tych powyżej 3,6kW trójfazowy. Z kolei dla systemów pomiędzy tymi widełkami trzeba dobrać inwerter fotowoltaiczny zgodnie ze sposobem podłączenia urządzeń w domu. Jeśli planujesz zainstalować instalację fotowoltaiczną o mocy od 3 do 3,6 kW, ważne jest odpowiednie dobranie inwertera, uwzględniając sposób podłączenia energochłonnych urządzeń w Twoim domu. Jeżeli te urządzenia są podłączone do jednej fazy sieci elektrycznej, wtedy możesz zastosować inwerter jednofazowy, który będzie podłączony do najbardziej obciążonej fazy. Natomiast jeśli urządzenia są podłączone do trzech faz sieci, wówczas należy zastosować inwerter trójfazowy.
Można powiedzieć, że już wiesz sporo na temat inwerterów oraz dobrania tego idealnego dla Twojej instalacji fotowoltaicznej. Falownik na pewno nie jest urządzeniem, na którym warto oszczędzać, gdyż pełni kluczową rolę w całym systemie. Warto, by był on „z wyższej półki”, bo jest to inwestycja na długie lata, a optymalizacja energetyczna, którą zapewnia, na pewno się opłaci.
Przeczytaj także Co to jest OZE - czyli odnawialne źródła energii.
fot. Pixabay