Aktualizacja: Sprawdź dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023.
Fotowoltaika w 2022 roku- dlaczego ten rok jest tak ważny? W roku 2022 Sejm przyjął zmiany w przepisach dotyczących rozliczania energii pozyskanej z instalacji fotowoltaicznych. Nieustanny wzrost cen energii elektrycznej oznacza, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest wciąż opłacalna. Ma na to również ogromny wpływ dofinansowanie fotowoltaiki przez państwo polskie.
Można skorzystać z wielu różnych programów i uzyskać dofinansowanie. Niektóre programy dają możliwość zwrotu nawet 50% poniesionych kosztów. Równocześnie niektóre wydatki poniesione na termomodernizację budynku (a do takich należą instalacje fotowoltaiczne) można odliczać w PIT- jest to tzw. ulga termomodernizacyjna.
Energia ze słońca to główne źródło energii odnawialnej w Polsce. Na koniec 2021 roku byliśmy na 4 miejscu w Europie pod względem zainstalowanych mocy. Widać to doskonale po ilości paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach i na działkach.
Osoby, które decydują się zamontować na swoim budynku instalację fotowoltaiczną, mogą być pewne, że w ten sposób dbają o środowisko naturalne. Na instalację nowych urządzeń można uzyskać dofinansowanie z programów rządowych. Ważne, aby podczas przygotowania wniosku uwzględnić moc instalacji fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne to technologia, która nie ma takiego wpływu na środowisko naturalne, jak energia pozyskana ze spalania paliw kopalnych. Ma to szczególne znaczenie w najbardziej zanieczyszczonych gminach. Wielu właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych decyduje się na instalację fotowoltaiczną głównie po to, żeby oddychać czystym powietrzem.
Jednak inwestycja w instalację fotowoltaiczną to nie tylko efekt środowiskowy, ale również sposób na uzyskanie oszczędności. W Polsce działa kilka programów, z jakich można uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną. Sprawdź listę programów, które dają najwięcej korzyści i zobacz, jakie masz możliwości uzyskania dofinansowania:
Celem programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych uzyskane przez zamianę źródeł energii na przyjazne środowisku. Program zakłada dofinansowania dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy decydują się zainwestować w odnawialne źródła energii. Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ramach programu Czyste Powietrze najwyższe dofinansowanie można uzyskać na wymianę źródeł ciepła. Pozwala to znacznie zmniejszyć koszt inwestycji. Można uzyskać wsparcie w zakresie refinansowania połowy kosztów kwalifikowanych, w wysokości nie więcej niż 5000 zł za instalację fotowoltaiczną. Można to zrealizować poprzez zainstalowanie pompy ciepła w miejsce starego pieca węglowego i jednoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej.
Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej przez jej magazynowanie (poprzez magazyny energii elektrycznej lub ciepła). Na czym polega dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW dla osób fizycznych? Dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie kosztu instalacji fotowoltaicznej od podatku. Można zamontować instalację fotowoltaiczną zarówno na budynku mieszkalnym, jak i na terenie działki, na której zlokalizowany jest ten budynek. Osoba, która stara się o dofinansowanie, musi pamiętać o dostosowaniu mocy instalacji do realnych potrzeb.
Celem programu jest zwiększenie produkcji energii z OZE w rolnictwie. Jest to program przeznaczony dla rolników indywidualnych. Wnioski mogą składać osoby prawne i osoby fizyczne prowadzące osobiście gospodarstwo rolne lub dzierżawcy nieruchomości rolnych. Wnioski przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dotację można otrzymać na mikroinstalacje fotowoltaiczne i wiatrowe, a także na instalację pomp ciepła. Jest również możliwość uzyskania dofinansowania na instalacje hybrydowe. Wysokość dotacji to maksymalnie 20 proc. kosztów kwalifikowanych po zakończeniu inwestycji. Wysokość dotacji do fotowoltaiki 2022 zależy od mocy instalacji i wynosi:
10 do 30 kW – do 20% kosztów instalacji- maksymalnie 15 000 zł
30 do 50 kW – do 13% kosztów instalacji- maksymalnie 25 000 zł.
Dofinansowania są możliwe również w przypadku instalacji hybrydowej, przykładowo połączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła.
Ogólnopolskie programy dają możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej i skorzystania z odnawialnych źródeł energii każdej grupie ludności. Maksymalna kwota dofinansowania pozwoli Ci na korzystanie ze środowiska w sposób zrównoważony.